درباره ما

موسسه بهداشت معنوی در سال ۱۳۸۹ با ماموریت مقابله دانش بنیان با شبه جنبش های معنوی (عرفان های کاذب) تاسیس شده است. با توجه به تازگی این موضوع درعرصه تحقیق و پژوهش، ایجاد پایگاهی به منظور ارائه آثار تولید شده در نقد این جریان ها، ضروری می نمود. این پایگاه با دو هدف روشنگری عمومی و ارائه سابقه پژوهشی در موضوعات مربوط به این حوزه به پژوهشگران، از سال ۱۳۹۵ در دستور کار معاونت پژوهشی موسسه قرار گرفت.

پس از بررسی اولیه منابع موجود، بیش از ۱۰۰۰ اثر در چهار قالب فیلم، صوت، عکس و متن جمع آوری و ثبت اطلاعات تفصیلی آنان شروع شد. به موازات این فعالیت، طراحی سایت ارائه این اسناد در فضای مجازی نیز با همکاری واحد فناوری اطلاعات موسسه بهداشت معنوی، آغاز گردید. پس از چندین ماه فعالیت مستمر، نهایتا مرحله اول این کار با کدگذاری ۵۰۰ سند، به اتمام رسید و این اسناد در قالب این پایگاه اینترنتی www.ErfaneBadali.ir منتشر شد.

 

اسناد ارائه شده در این پایگاه در چهار قالب مذکور شامل فیلم های مستند، کلیپ های کوتاه، برنامه های رادیویی و تلویزیونی، مقالات، پوستر، اینفوگرافیک و … است.

در گام بعدی این پایگاه در نظر دارد، علاوه بر اسناد انتقادی، مطالب و مستنداتی از شبه جنبش های معنوی، که حالت توصیفی دارند را، در قالب استاندارهای موجود در نظام ارجاع علمی APA منتشر نماید. بدیهی است که دسترسی به این اسناد تنها جهت استفاده پژوهشگران این عرصه بوده که با طبقه بندی خاصی در دسترس این عزیزان قرار خواهد گرفت.